Jak przygotować auto do przeglądu okresowego?
W Polsce przepisy nie definiują, jaka powinna być częstotliwość wykonywania przeglądów okresowych pojazdów, dlatego też nie ma obowiązku ich przeprowadzania. Są one sprawą indywidualną, uzależnioną przede wszystkim od marki, wieku oraz modelu samochodu.
Czym różni się przegląd okresowy od badania technicznego?
Badanie techniczne to obowiązkowa procedura, która stanowi podstawę dopuszczenia auta do ruchu. Wykonuje się je raz na rok, dwa lub trzy lata, w zależności od wieku pojazdu. Przegląd okresowy to całkowicie dobrowolna procedura, która nie jest regulowana przez żadne przepisy prawne. W zależności od modelu, marki, przebiegu i wieku auta mechanika pojazdowa w tym zakresie może obejmować różne czynności. Są to m.in.:
- uzupełnienie płynów eksploatacyjnych;
- wymiana oleju silnikowego oraz filtrów;
- kontrola paska rozrządu i pasków klinowych;
- diagnostyka komputerowa;
- kontrola i czyszczenie lub wymiana świec;
- kontrola tłumika;
- kontrola klimatyzacji.
Jak przygotować auto do przeglądu okresowego?
Mechanika pojazdowa w ramach przeglądu okresowego znacznie różni się od badania technicznego. Z tego względu samochodu nie trzeba szczególnie przygotowywać do tej procedury. Przegląd okresowy spełnia przede wszystkim funkcję prewencyjną - auto nie może go “nie przejść”. Warto jednak zastanowić się przed wizytą u mechanika, czy samochód nie sprawiał żadnych problemów w ostatnim czasie. W ten sposób można nakierować fachowca na ewentualne nieprawidłowości, dzięki czemu zostaną one szybko zdiagnozowane i zniwelowane. Należy pamiętać, że choć przegląd okresowy nie jest obowiązkowy, warto przeprowadzać go regularnie. W nowych samochodach jest on podstawą do utrzymania gwarancji, a w starszych modelach pozwala zachować podzespoły pojazdu w bardzo dobrym stanie.